امیر گوهرشادی

دانشجوی علوم کامپیوتر در IST Austria و Georgia Tech
سه شنبه, ۲۳ آذر ۱۳۹۵، ۰۴:۲۵ ب.ظ

در ادامه‌ی بحث نژادپرستی

امروز تو S-bahn (قطار سریع وین) نشسته بودم و با لپ‌تاپم کد می‌نوشتم. اون‌طرف واگن یه دختر خانم اتریشی بود. قطار تو ایستگاه Ottakring ایستاد و یه مرد مهاجر عرب که سر و وضع مناسبی هم نداشت وارد شد و کنار اون خانم نشست. به نظر واضح بود که از جنگ‌زدگان سوریه. دختره خودش رو جمع کرد و با حالت خیلی بی‌ادبانه‌ای گفت «شایسه» (کلمه‌ی بی‌ادبانه‌ی آلمانی به معنی آشغال -البته معنی لغویش بدتره-) و از کنار مرد بلند شد و اومد این‌طرف کنار من نشست. با تعجب بهش نگاه کردم. کیفم رو برداشتم. با همون لحن بهش گفتم «شایسه» و رفتم کنار اون آقا نشستم.نوشته شده توسط (امیر کفشدار گوهرشادی)
ساخت وبلاگ در بلاگ بیان، رسانه متخصصان و اهل قلم

امیر گوهرشادی

دانشجوی علوم کامپیوتر در IST Austria و Georgia Tech

بایگانی

آخرین مطالب

۲۳ آذر ۹۵ ، ۱۶:۲۵

در ادامه‌ی بحث نژادپرستی

امروز تو S-bahn (قطار سریع وین) نشسته بودم و با لپ‌تاپم کد می‌نوشتم. اون‌طرف واگن یه دختر خانم اتریشی بود. قطار تو ایستگاه Ottakring ایستاد و یه مرد مهاجر عرب که سر و وضع مناسبی هم نداشت وارد شد و کنار اون خانم نشست. به نظر واضح بود که از جنگ‌زدگان سوریه. دختره خودش رو جمع کرد و با حالت خیلی بی‌ادبانه‌ای گفت «شایسه» (کلمه‌ی بی‌ادبانه‌ی آلمانی به معنی آشغال -البته معنی لغویش بدتره-) و از کنار مرد بلند شد و اومد این‌طرف کنار من نشست. با تعجب بهش نگاه کردم. کیفم رو برداشتم. با همون لحن بهش گفتم «شایسه» و رفتم کنار اون آقا نشستم.

موافقین ۷ مخالفین ۰ ۹۵/۰۹/۲۳
امیر کفشدار گوهرشادی

نظرات  (۲۹)

۲۳ آذر ۹۵ ، ۲۰:۲۵ ناصر باقری
کار فرهنگی بسیار خوبی انجام دادی :)
پاسخ:
سلام ناصر
خیلی وقته ازت خبری نیست. بیا یه وقتی تو تلگرام حرف بزنیم. :-)
۲۳ آذر ۹۵ ، ۲۰:۳۷ محمدمهدی طاهری
عالی بود :))))))))
منم بودم قطعا همین کارو میکردم... البته نه به خاطر نژاد پرستی و اینا ... دیگه خودت می دونی... :))))) هفته پیش توی اتوبوس ، حسینم بود با ی دختره جوری دعوامون شد سر صندلی قسمت آقایون که راننده ماشینو زد کنار :))))
پاسخ:
بله. شما مشکلات دیگه‌ای داری که من سر فرصت باید سرش باهات دعوا کنم :-) :-)
۲۳ آذر ۹۵ ، ۲۲:۲۴ امیررضا شهابی
عالی بود :))
عالی بوده حرکتتون! :)
به حق حال کردم!!!
بخش‌هایی از این نظر که با * مشخص شده، توسط مدیر سایت حذف شده است
به نظر شما چه افکاری در ذهن این دختر خانم بود که سبب این عکس العمل گردید مطمئنا هیچ آدم سالم باهیچی فردی پدر کشتگی ندارد،پس شاید یک بینش از قبل داشته که سبب این عمل شده است بعضی وقت مغز انسان به یک پدیده مانند فراکتال نگاه می کنند و به عبارتی یک موجود می تواند بیانگر فرهنگ و شخصیت یک جامعه باشد که در همه جوامع این دیدگاه وجود دارد و خواهد بود و حتی من هنگامی که در پستتان فهمیدم فرد سوری است یاد دو نفر عوضی در مسافرتم به ترکیه افتادم
و در ضمن شما اذعان کردید مرد سوری بی ریخت ،که به نظر شما آیا این فرد با جمعیت آنجا همگون است هیچگاه انتظار نداشته باشید فردی که با یک جمعیتی همگون نباشد به بقا و سلامت زندگی کند این یک اصل است
و به نام انتخاب طبیعی در زیست شناسی بیان و اثبات گردیده شده است.
*** ** **** *** **** ***** * *** **  * *** ** ****** **** ***** ** *** **** *****  *** **** ****** *** **** ** ** ***** ** ***** ****** ***** ***** ***** ** ***

به شما پیشنهاد می دهم تعریف "انتخاب طبیعی" و نیز نظریه لامارک و داروین را حتما مطالعه کنید.
پاسخ:
الآن تو این نظر نژادپرستی و توهین به یه آدم به خاطر سر و وضعش ماست‌مالی و توجیه شد.
:-|
خب منم تو ایران هر جا افغانی میبینم سعی میکنم فرار کنم. که باز هم  کارگرای افغانی تیکه شونو میندازن! به هر حال شما نمیتونین در این مورد ترس یک دخترو درک کنین!
یه مقدار زیادی تجاوز و ناهنجاری تو ایران مال همین افغانیاس که نه در اینجا هویتی دارن نه از چیزی میترسن! همونجوری که غیر قانونی وارد کشور شدن، همونجوری هم میتونن در برن!چیزی نیست که بخوان از دست بدن!
شاید خیلی هاشون خوب باشن ولی خب خیلی هاشون هم خطرناکن و نفرت انگیز!
پاسخ:
به نظر من نفرت در هر صورت غیرمنطقیه. این که بگین افغانستانی‌ها بیش‌تر از ایرانی‌ها از این کارها می‌کنن هم حتا با توجیهی که ارائه کرده‌این قابل قبول نیست. وقتی می‌تونین چنین چیزی بگین که آمار مستدلی براش داشته باشین. این حرف‌ها رو هزاران بار در مورد مهاجرین سوری تو اروپا هم شنیده‌ام ولی هیچ‌وقت آمارها تأییدشون نمی‌کنه. هیچ تحقیق علمی‌یی نیست که نشون بده ناهنجاری اجتماعی آزار زنان ربطی به نژاد و مهاجر بودن داره.
اما حالا بیاین یه قدم جلوتر بریم و این فرض (که به نظر من غلط هم هست) رو بپذیریم که مهاجرین بیش‌تر از این کارها می‌کنن و به قول شما خطرناک و نفرت‌انگیزن. باز هم اون خانم می‌تونست مثل آدم و مؤدبانه پا شه و بره یه جای دیگه بشینه. مجبور نبود به یه آدم بی‌گناه فحش بده. اگه مؤدبانه رفتار می‌کرد هیچ‌کس به این که در درون‌ نژادپرسته و عقایدش غلطه کاری نداشت. حق داره هر جا دلش می‌خواد بشینه. مشکل اینه که حماقت خودش رو با یه رفتار بی‌ادبانه نشون داد و در این شرایط حقش بود که باهاش همین برخورد بشه. 
شما هم اگه از افغانستانی‌ها خوشت نیاد و فرار کنی هیچ مشکلی نیست. ولی اگه بهشون فحش بدی یا توهین کنی قابل قبول نیست. نفرت‌انگیز هم این رفتارهای نژادپرستانه‌اس، نه یه سری آدم بیگناه جنگ‌زده که مجبورن برا گذروندن زندگیشون و سیر کردن شکم خانواده‌شون دور از شهر خودشون زحمت بکشن و کار کنن.
نمی دانم چرا موضوع نژادپرستی این قدر برای شما مهم است این خصلت هر فردی است که از بزرگ شدن آن در یک جامعه صورت می گیرد؟

به  عنوان مثال شما در این دنیا در حال حاضر پدر و مادر و برادر خود را نسبت به تمام کائنات و موجودات اهمیت می دهید حال اگر رفیق هم محله ای پیدا کنید آن را نسبت به دیگر افراد دور بر خود ترجیح می دهید و دوباره اگر فردا همسر بگیرید همسرتان را نسبت به تمام کاینات و موجودات و حتی برادر و شاید پدر و مادر ترجیح دهید  حال این رابطه را ا در جامعه گر به سمت بی نهایت میل دهیم می رسیم به نژاد پرستی،
 نمو نژاد پرستی همواره به صورت زشت  در جامعه نمایش  داده می شود زیرا در سطح جامعه بیان می شود.
 این رابطه را نمی شود حذف نمود زیرا رابطه های کوچکتر  در دل خود که همان تعصب و عشق و حس مکان و .... است خذف می گرد که غیر ممکن است.
پس خودت را به خاطر نژاد پرستی اذیت نکن.
و تنهاد پیشنهاد برای عدم مواجه با این رابطه:
فقط سعی کن در هر جامعه همگون باشی و در سطح بالای ارزشی آن قرار گیری.
و مبارزه با نژاد پرستی شعاری بیش نیست زیرا هرچند که کشورهای متمدن ادعا دارند که روابط کوچک که همان عشق، تعصب و حس مکان است را درسطح جامعه حذف کردند اما هزینه های  بیشتر در دیگر قسمت ها داده اند
پاسخ:
چه‌قدر ناشناس‌های از نظر اخلاقی مشکل‌دار داریم تو این بلاگ تازگیا :-)

خیلی حس خوبی بهم داد خوندن این متن.
عالی آقا
عالی :)
چرا مرد مهاجر عرب کنار شما ننشست؟پاسخ:
فکر نمی‌کنم به این چیزا فکر کرده باشه. اولین جای خالی رو گرفت :-)
این چیزی که در لفافه گفته‌این رو هم قبول ندارم. من خیلی شاهد این بوده‌ام که اعراب، به خصوص سوری‌ها، مشکل خاصی با ایرانی‌ها ندارن. یه جورایی این مشکلات یه طرفه‌اس.
آقای گوهر شادی عیدت مبارک

دمتون گرم بدون علت و برهان اخلاق ما شد مشکل دار

پاسخ:
کامنت قبلی خودتون به اندازه‌ی کافی علت و برهان داره توش :-)
۲۸ آذر ۹۵ ، ۲۰:۰۹ حسین نادری
به نظرم همونطور که یه دسته از انسانا قبول دارن که آدم نباید از روی ظاهر بقیه ی افراد بینشون فرق بگذاره، باید این رو هم پذیرفت که برای یک سری افراد سر و وضع ظاهری براشون مهمه و ما نباید بین افرادی که براشون وضع ظاهری مهمه با افرادی که  وضع ظاهری براشون مهم نیست فرق بذاریم!
هرچند نفهمیدم این حرکت اون خانمه به خاطر آراستگی ظاهری بود یا برای نژاد پرستی، شایدم هردو!
در هرصورت به نظرم زشت بوده کارش، دمت گرم!
پاسخ:
من تا وقتی که کسی در درون خودش و تو فکرش نژادپرست باشه یا آدما رو بر اساس قیافه رده‌بندی کنه، کوچک‌ترین اهمیتی به قضیه نمی‌دم ولی وقتی شروع کنه بر اساس اون به دیگران توهین کنه تحملش نمی‌کنم. 
۲۹ آذر ۹۵ ، ۱۰:۳۱ علی احمدی
من هم با s واقعا موافقم! :)
ولی خوب در کل کار زیبایی بود مرسی!!!
پاسخ:
یه چیزی بگم که الزامن جواب این نیست. ببین یه چیز عجیبی که مشاهده می‌شه اینه که افرادی که اون‌جا نبوده‌ان و بر اساس داده‌هایی که من تو این پست نداده‌ام و خودشون به مسأله اضافه کرده‌ان، سعی دارن قربانی حادثه رو متهم کنن. این منطقی نیس. این‌جا چیزهای جالبی نوشته در موردش:
به ناشناس یکى مونده به آخر: این که پدر و مادرت رو بیشتر از بقیه دوست داشته باشى طبیعیه، ولى این که به بقیه چون پدر و مادرت نیستم توهین کنى زشت و  زننده ست :)
پاسخ:
:-))
۲۹ آذر ۹۵ ، ۲۲:۴۴ عرفان خانیکی
بهترین کار :)))
عجبااااااااااااااااااااااااا
یک سوال :اگر مجموعه ای به صورت زیر داشته باشیم:
از هر کشور موجود در دنیا یک نفر انتخاب کنیم که دارای ویژیگی های اخلاقی یکسان  باشند به طور مثال از 5 نمره خوبی 5 را بگیرند و بنا باشد در آن هنگام پدیده بیگبنگ رخ دهد و شما با یک سفینه دو سر نشین از این سرزمین خاکی به سیاره دیگر بروید شما از کدام کشور برای خود همراه انتخاب می کنید؟

1)ایران
2)کشور های پیشرفته
3)هیچکدام
4)از همه کشورها به جز ایران و کشورهای پیشرفته


اینجاست که من واژه با عنوان حس مکان تعریف می کنم،که می توانید مقالاتی در این باره از گاگول (google.com)بدست آورید آقای گوهرشادی و دیگر دوستان لطفا واژه حس مکان را بررسی کنند تا مشکل دار نشوند و دیگران را از نظر اخلاقی مشکل دار نبینند و علت برهانی که برای یک مبحث تعریف می شود شما علت برهان  نقض یک مبحث دیگر در نظر بگیرید.

اما منکر زشتی رفتار خانم نیستم اما یک رفتار طبیعی است مثل این است درندگی شیر را از او بگیرید دیگر شیر ، شیر نیست این یک رفتار طبیعی است و در همه افراد وجود دارد و مقدار و یا دوز آن کم یا زیاد است.


بخش‌هایی از این نظر که با * مشخص شده، توسط مدیر سایت حذف شده است

1-تو این اتفاق معلوم نیست دختر چرا این حرف رو زده،شما باید دلیل کارش رو میپرسیدید.اگر نژادپرستی بود اونوقت بلند میشدید و اینجا همه تایید میکردند.اما اگر دلیل قانع کننده ای داشت چی؟ پس مطمئن نیستیم قربانی حادثه کیه؟؟؟؟که سعی  کنیم قربانی حادثه رو متهم کنیم.

2- بد برداشت کردید،منظورم این بود  که ایا اون مرد  به همسر یا خواهرش اجازه میداد کنار یه مرد بنشینند و ایا میتونستند اولین جای خالی رو بگیرند؟ یا اینکه باید همیشه فکر کنند و حواسشون جمع باشه.

البته میخواستم بپرسم که اگه میفهمید ایرانی هستید چه میکرد اما گفتم به دور از بحثه و نپرسیدم.

(میگید اعراب مشکل خاصی با ایرانی‌ها ندارن. یه جورایی این مشکلات یه طرفه‌اس.)

خیلی هم یکطرفه نیست. ** *** ***** ** ** **** * ***** ** ***** ****  * *** ****** ** ** **** ** *****  ****** ***

** **** ***** *** ******** ** **** *** ***********

4- اینم منطقی نیست که هرکسی موافقتون نیست  یا یه سوال میپرسه به بی منطقی و یا اینکه میخواد قربانی را متهم کنه و  یا  به از نظر اخلاقی مشکل داشتن  متهم کنید.

5- اگه کسی آدما رو بر اساس  دانشگاهی که توش درس خوندن رده‌بندی و تحقیر کنه چی بازم  تحملش نمیکنید؟؟؟؟؟

۰۲ دی ۹۵ ، ۱۳:۰۵ حسین انعام زاده
«چووخ گووزل » (کلمه‌ی با ادبانه‌ی آذری به معنی خیلی خووب -البته معنی اصطلاحی دیگری هم دارد-)

فرق شما با اون دختر چیه؟ هر دو به یه نفر دیگه بی احترامی کردین، هر دو با توجه به دلایل و اعتقاداتی که دارین این کار را انجام دادین، (اعتقادات هر کس از نظر خودش درسته) اگر به نظر شما کاری که کردی درست بوده نمیتونی اون دختر را بابت کاری که کرده سرزنش کنی 
پاسخ:
به نظرم فرقش خیلی واضحه. اون کار غلطی کرده بود و جا داشت که باهاش این رفتار بشه ولی اون مرد هیچ کار غلطی نکرده بود. 

بخش‌هایی از این نظر که با * مشخص شده، توسط مدیر سایت حذف شده است
به s

** **** **** ** ****** *** ** **** ****
******** *** ** **** *** *** *** *** ***** * ** *** *** ** *** **** *** * ****** ** ** *** **** **** *** ** **** ***** ***** ** **** ***** ** ****** ** ***** ****** **** * ** ***** ****** **** ** *** **** *** ** *** ***** **** ** ****** *** ** **** ** *** *****

 
بخش‌هایی از این نظر که با * مشخص شده، توسط مدیر سایت حذف شده است
به ناشناس
****** ****** ** ***** ** ******** ***** **** *** * ***** ***** ** *** ****** * ****** ** ************* **** *** ** ********* ** **** *** ***** ******** ** * *** ********** ** ***** ******

آقای گوهرشادی مجددا سلام
 ببنید شما نیز اندکی این خصلت را دارید و من تنها از وبلاگ شما آن را استنباط کردم و قبلا این جمله یک جور دیگر بود که جدیدا شما آن را اصلاح کردید:


(مورد علاقه بودن این مراکز یعنی وقتی کسی از این مراکزه دوست دارم باهاش حرف بزنم و یک رفتار دیگری نسبت به او دارم احتمالن خاطرات مشترک داریم! :) )

***امیر گوهرشادی***
منبع:متن فوق قسمت مورد علاقه ی وبلاگتان

پاسخ:
سلام
اون پیج خیلی وقته آپدیت نشده، بنابراین بهتون اطمینان می‌دم زمان زیادیه که چنین چیزی اون‌جا نیس. اگه در گذشته هم چیزی مشابه این بوده، همین تغییرش نشون می‌ده که دیگه این خصلت رو ندارم. :-)
۱۰ دی ۹۵ ، ۱۸:۳۶ محمد جواد
سلام امیر جان
عالی بود کارت...دمت گرم
دلم هوات کرده پسر ، هر جا هستی موفق باشی ...
پاسخ:
سلام

خوبی؟ چه خبرا؟ منم دلم تنگ شده. حوصله داشتی بیا چت کنیم. :-)
سلام، امیر
کار بسیار پسندیده ای کردی.
مثل دوست قبلی من هم دلم برات تنگ شده، امیدوارم که هرکجا هستی موفق باشی
یا علی

پاسخ:
سلام

مرسی. من هم دوباره دلم تنگ شده. شما هم حوصله داشتی بیا چت کنیم :-)
بخش‌هایی از این نظر که با * مشخص شده، توسط مدیر سایت حذف شده است
***** ** *** ***** ** **** ** **** ***** ***** **** *** *** **** ******* *** ***** ***** ** **** *** **** *** ** **** ********** ****** ***** ** **** *** **** *** ** **** *********** *** *** ************ ***** *******
البته این گفته هم درست که شاید آن دختر ترسیده باشد اما اگر ترسیده بود باید جیغ میکشید یا فقط جایش را عوض میکرد نه اینکه توهین کند.مقداری فکر کنیدوبعدقضاوت کنید البته اگر اهل قضاوت هستید.ببخشید یادم رفت اول سلام کنم.سلام.و در آخر شادو پیروز باشید.
پاسخ:
ببخشید که بخش‌هایی از این نظر و هم‌چنین نظرات قبلی رو حذف کردم. این بر اساس این اصول بوده: (که البته همه‌شون به این کامنت خاص اعمال نمی‌شه)
۱- اصولن هر بحث دینی رو پاک می‌کنم
۲- مطالبی که ربطی به بحث پست نداره رو پاک می‌کنم (دو نفر دارن با هم حرف می‌زنن که می‌تونن چت کنن)
۳- چیزهای نژادپرستانه رو پاک می‌کنم (مثلن این که عربا فلانن یا ...)

دلیل این کارم اینه که بلاگ من محلی برای انتشار این افکار نیست. بدیهیه که افرادی که می‌خوان چنین بحث‌هایی داشته باشن یا این افکار رو بیان کنن آزادن که هر جای دیگه‌ای این کارو بکنن ولی به هزینه‌ی خودشون و تو محل متعلق به خودشون. 
سلام مجدد.
حق با شماست آقای گوهر شادی.من هم با نظر شما موافقم.و به نظرتون احترام می گذارم.
سلام
مطلب قابل تأمل ( و ن قابل تحمل!!) ی بود... 
مرسی
سلام به همه دوستان عزیز مخصوصا بروبچ ایرونی:)
امروز میخوام یچی بتون بگم آخه توشهری که سعدی ندای بنی آدم اعضای یکدیگرند....سرمیداد بیادچن تاافغان رو بگیرن و بذارن تو قفس بعنوان یکی از دستاوردهای نیروی انتظامی؟؟؟؟؟؟؟؟
کجاییم؟داریم چیکارمیکنیم؟من توایران بدنیا اومدم اینجا بزرگ شدم درس خوندم،هیچ چیز بجز توهین و تحقیر از ایرانیان ندیدم،آخه شما هم باید از انسانیت حرف بزنین؟تاحرف از محاجرین افغان تو ایران میاد میگین جرم انجام میده،آخه کدوم افغانی که روزانه 10ساعت کارسخت بدنی انجام میده به قول شماها حمالی میکنه فقط براسیر کردن و آرامش آوردن به یه خانواده 9 نفری دست به جرم میزنه؟دوست عزیز ایرانی چرا داری مغلطه میکنی؟؟؟؟؟اونایی که مسلمان نیستن بازم امان میدن به پناهنده ها ، اما توی ایرانی که مدعی اسلامی اخوت  برادری هستی امان نمیدی بشون؟توشیراز شهردار میاد میگه افغانیاحق ندارن وسیله نقلیه سوار شن:((((!!!!!!!!!اگه با ایرانی که رفته خارج از ایران همچین رفتاری بشه شما عکس العملت چیه؟بعضیا هم به این کارا افتخار میکنن ، دوست عزیز ایرانی منم فارسی زبان هستم توام فارسی زبان هستی هیچ برتری نسبت به هم نداریم مگر در کار نیک،باشد که رفتار تو عوض شود من نیومدم که اینجآبرای همیشه بمونم میرم بخدا فقط چن روزی در سرزمین شما مهمانم تا کشورم به آرزوی دیرینه خوش ینی صلح برسد،آقا امیر شمام که یخورده نسبت به بقیه ایرانیان بهتری فقط واس این خاطره که رفتی اون وره آب،یخورده این مسایل برات کم رنگ شده وگرنه شاید شما هم خطی و مرزی برای حقوق محاجرین نمیدونسی.دوستون دارم پاینده باد ایران و افغانستان،همه افغانها و ایرانیان در پناه ذات اقدس یگانه پروردگار هستی ،ممنون که خوندین
پاسخ:
سلام
من در این خصوص قبلن هم مطلبی نوشته‌ام:
http://goharshady.blog.ir/post/421

یه چیزی که احتمالن بعدها در موردش می‌خوام بنویسم هم واکنش تند و نسبتن افراطی‌یی هست که معمولن بعد از رفتارهای این چنینی شاهدش هستیم. مثلن شما این کامنت خودتون رو ببینین. درسته که خیلی‌ها کار غلطی کرده‌ان و به شما و بسیار چون شما ظلم شده اما این به این معنی نیست که ایرانی‌ها این طور هستن و جز این چیزا چیزی ازشون ندیده‌این. فکر نمی‌کنم این منصفانه باشه. من خودم یه ایرانی هستم که هیچ‌وقت نقشی تو این چیزها نداشته‌ام و در کل عمرم هر وقت تونسته‌ام باهاشون مبارزه کرده‌ام. تعمیم‌دادن این مسائل به همه و محکوم‌کردن کل یک جامعه به جای بخش خطاکارش (حتا اگه اون بخش بزرگ باشه) روی دیگه‌ی همین سکه‌ی نژادپرستیه. می‌شه شبیه حرف گروه‌های نژادپرست سیاه‌پوست که همه‌ی سفیدپوست‌ها رو دشمن حساب می‌کردن. شما این‌جوری نیستین ولی یه درجه‌ی خفیفش تو کامنتتون هست. 
 انصافن هیچ‌چیز به جز توهین و تحقیر از ایرانیان ندیدین؟ انصافن هیچ‌کدوم از ایرانی‌ها حق ندارن در مورد انسانیت حرف بزنن؟ واقعن واکنش خیلی شدید این همه آدم به همون موضوع کار بسیار زشت پلیس شیراز رو می‌شه نادیده گرفت؟ درسته که فقط کار پلیس شیراز رو ببینیم و این همه پست‌های ملت در فضای مجازی در محکومیتش رو نبینیم؟
تو همین ایران یه اقلیتی هستن، مثل من، که معتقدن اصلن کنترل مرز بین ایران و افغانستان بی‌معنیه. به چیزی مثل اتحادیه‌ی اروپا اعتقاد دارن یا به تئوری یک ملت و چند دولت. من از این افراد زیاد می‌شناسم؛ کسانی که باور دارن نه تنها شما که هر تبعه‌ی افغانستان، باید بتونه بعد از مدت کوتاهی اقامت در ایران تابعیت ایران رو هم بگیره و آزاد و با حقوق برابر زندگی کنه (و البته برعکسش هم همین‌طور). 
خود من بارها گفته‌ام که مفهوم ملیت تو ذهن من با خط مسخره‌ای که انگلیسی‌ها کشیده‌ان تعریف نمی‌شه. مهم نیس اسم رسمیش چیه و دولتش دست کیه. برای من منطقی نیست که در شرایطی که هیچ شکی ندارم که یه نفر از تبریز هموطن منه، کسی که اهل هراته و زبانش و لهجه‌اش و فرهنگش و طرز زندگیش و لباسش و همه‌چیزش به من بیش‌تر شبیهه رو خارجی بدونم. 
خلاصه این که به نظرم خیلی بی‌انصافیه که این گروه رو با اون گروه یکسان بدونین.
من دگ هیچی نمیگم این جور بحث ها از نظرمن تابی نهایت ادامه داره،فقط تنها چیزی که میتونم بگم اینه که توهرچندمیلیون نفری یکی مث شما پیدا میشه درود آقای گوهرشادی،اگه همه مث شما فکر میکردن دنیا گلستان بود الان
سلام،
به نظر شما دین اسلام با مذهب شیعه بر دین مسیح، دین یهود و دین اسلام با مذهب سنی برتر است یا نه؟

این سوال را که جواب بدهی جواب نژاد پرستی و مشکلات جانداران صاحب عقل را  پاسخ  خواهی داد.
پاسخ:
سلام
بدیهیه که نه. پیروان هر دینی اون رو بهتر از بقیه فرض می‌کنن و خب طبیعیه که پیروان دین‌های دیگه این فرض رو قبول ندارن. تازه حتا اگه بپذیریم که دین یا مذهبی از بقیه بهتره، از این نتیجه نمی‌شه که پیروانش بهترن. من این برتری و تبعیض قائل شدن بر اساس دین رو هم نوعی نژادپرستی به حساب میارم. 
این‌طوری بگم که اگه کسی بیاد و به من بگه که شیعه است رفتارم باهاش به خاطر مذهبش عوض نمی‌شه ولی به خاطر این که فکر کرده مذهبش باید باعث تغییر نگرش من بشه ازش دوری می‌کنم و به نظرم آدم جالبی نیست.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی